WordPress Web Sitesi Nasıl Hızlandırılır?

 

WordPress Nedir?

WordPress web site yönetim aracı olmakla birlikte eklenti ve çeşitli özellikleri sayesinde web sitesi sahiplerinin en çok kullandığı bir araçtır. Kendisi yavaş çalışan bir sistem olduğundan dolayı optimizasyon yaptırmak hem seo hemde ziyaretçiyi yormaz.

WordPress Sitemi Nasıl Hızlandırırım?

Sitemizi hızlandırmak çok önemli olduğunu bahsetmiştim. Google destekli bir araştırma sonucunda site eğer 3 saniyeden uzun açılırsa %-51 değerde bir düşüş yaşamaktasınız! Bu çok büyük bir orandır neden ziyaretçinin yarısından fazlasını kaybedesiniz ki? Hadi artık WordPress sitemizi hızlandıralım.

WordPress Uyumlu Hosting Kullanımı

WordPress uyumlu hosting olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özelliklerini dikkat ile bakmalı kullanılan cihazların özelliklerini bilmek sizin için pozitif bir artış yaşatmaktadır. Minimum 1 GB RAM ve Minimum 1 GB CPU size ayrılması gerekmektedir. Yoksa gelen ziyaretçiler sunucuyu kitleyebilme olanağı olucaktır.

Resim Optimizasyonu

Bildiğiniz üzere konu, logo, banner ve şablonlar PNG, JPG, JPEG gibi formatlarda olmaktadır. Bu formatlar maalesef iyi sıkıştıramadıklarından dolayı şuan en iyi WebP formatındaki görsellere dönüştürülmelidir.

Ek olarakda Optimizilla'da kalitesini ve formatını değiştirerek neredeyse fark olmamasına rağmen site hızını pozitif olarak etkileyebilirsiniz.

Kaynak Kod Sıkıştırma (CSS/JS)

Google PageSpeed Insights de bulunan "Kullanılmayan JavaScript'i Yapılandırın" yazan uyarıları minifier.org dan sıkıştırmanız gerekmektedir. Kaynak kodların gerçekten hızı etkilemesinden dolayı kodları sıkıştırmak her zaman iyidir.

Kullanılmayan Eklentileri Kaldırmak

Özellikle robot doğrulaması olan eklentilerin kaldırılması site hızını %30 - %40 şeklinde artırmaktadır. Düzenleyiciler ve gereksiz olan eklentileri kaldırmak, silmek ve kaynak kodladını temizlemek site yükünü azaltacaktır.

Optimizasyon Eklentisi Kurmak

Optimize eklentileri oldukça kaynak kod, resim, dosya ve ekleri sıkıştırarak MySQL sorguyu düzelterek daha hızlı bir site deneyimi sağlamaktadır.

Kullanılan programlar olarak Wp Super Cache, Optimizilla ve Optimizer kullanarak ve tüm içerikleri açarak halledebilirsiniz.

Örnek olarak izlemenizi tavsiye ettiğim video.