Google AdSense Nedir?

Google AdSense Nedir? Nasıl Para Kazanılır? Para Nasıl Çekilir?

 


Google AdSense Nedir?

Google AdSense ilk olarak 18 Haziran 2003 tarihinde duyurulmuştur. Sloganları olarak İçeriğiniz bizim için önemlidir sloganından ilerlemiş ve benimsemişlerdir. Web sitesinden ya da Youtube kanal üzerinden reklamlar ile kazanç sağlamayı amaçlayan bir sistemdir. İllegal, telifli içerik ve pornografik siteler dışında neredeyse tüm sitelere kurallar dahilinde onaylayarak gelişmiş panellerinden sunmaktadır. Google AdSense sistemini o kadar fazla insan kullanma sebebi çok kazanç getirmesidir. TBM, Sayfa BGBG ve BGBM Teklifleri gibi kazançları azaltıp yükselten reklam çeşitleri vardır.

Google AdSensedeki Kelimeler Nedir?

Her yerde olduğu gibi Google AdSense panelinde raporlara baktığınızda farklı farklı kelimeler ya da diğer deyiş ile kısaltmalar göreceksiniz. Bu faktörlere dikkat etmek her zaman sizin kazançlarınızı pozitif olarak etkileyecektir.

Sayfa BGBG’si Nedir?

Bin gösterim başı gelirin baş harflerinin kısaltılmış olarak söylenmiş halidir. Sayfanıza gelen 1.000 hit ya da diğer deyiş ile 1.000 adet ziyaretçi reklam görüntülenmesinden kazanacağınız gelir olarak hesaplanır. Düşüp ve azalmaktadır. Bu gelen ziyaretçinin kalitesine bakıp düşürüp yükseltmektedir.

TBM Nedir?

Tıklama başı maliyet baş harflerinden oluşan bir kelimedir. Reklamınızı tıkladıklarında size gelen olan gelirin ortalamasını rapora işlenmiş olarak sunar bu prefix de artıp azalmaktadır. Her reklamın TBM (Tıklama başı maliyet)’si reklamverenlerin işidir bunu reklam verdikleri zaman azaltıp düşürebilir buda reklamveren için gelecek olan etkileşimleri azaltıp yükseltecektir.

Sayfa TO’su Nedir?

Sayfa tıklanma oranı olarak sunulmuştur. Sitenizdeki ziyaretçilerin reklamlara tıklamasını sitenizi ziyaret edenlerin sayısını bölünmesinden sonrasında çıkan yüzdelik dilimi panelde size sunmaktadır.

Örnek olarak 250 site ziyaretçisinden 2 kişi reklama tıklarsa sayfa tıklanma oranı (0,8) olarak gösterilmektedir. 2’yi 250’ye bölünecektir. (2/250=)

BGBM Nedir?

Bin gösterim başı maliyetin baş harflerinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. Reklamverenlerin istediği ücreti 1.000 gösterim başına ayarlayabilir. O görüntülenmeden oluşan kazancı hesabınıza yazabilir.

Google AdSense Kazançları Nasıl Arttırılır?

Bir kaç yolu var tabiki site içeriklerinin sıralamasına ve organik içerik çekmek gibi düşünürsek bu yollar için ne kadar para harcar isek o kadar kazanç olur ileriye dönük yatırım gibi düşünebiliriz. Ama reklamverenleri sınırlandırarak bu kazancı artırabiliriz bunun gibi bir kaç yolu sizinle paylaşarak bu faktörleri uygularsanız kazançlarınız gözle görülebilir artacaktır.

Düşük Kazanç Veren Reklamları Engellemek

Neden diye soracak iseniz cevap şudur neden engellenmesin daha yüksek kazançlı reklamlar var iken neden daha az kazançları olan reklamları gösteresin? değil mi işte bu yüzden gelir kayıpları olmaktadır.

Öncelikle Google AdSense panelimize girelim ve Slide Bar’ımızı açalım. Ordan Engelleme Kontrolleri > İçerik > Tüm Siteler > Reklam Ağları yolunu izleyerek az ücret ödeyen reklam ağlarını engelleyerek kazançlarınızı 1 tık arttırabilirsiniz.

Doğru Reklam Yerleşimi

Doğru reklam yerleşimi gerçekten çok önemlidir. Bir çok yolu var ama en etkili yok ısı haritasıdır. Isı haritası nedir derseniz sitenizde gezinen kullanıcıların tıkladığı yerlere reklam koyarsanız daha fazla kazanırsınız değil mi? bu yüzden her zaman doğru reklam yerleşimine önem veriniz.

Doğru Uygunlukta Reklam

Dini bir site işletiyor iseniz sitenizde neden cinsel ilaç ya da kumar gibi reklamlar çıksın? bunları engellemek için Slider Bar > Engelleme Kontrolleri > Reklam İnceleme Merkezi yolunu izleyerek reklamları engelleyebilirsiniz.

Google AdSense Kuralları Nedir?

Öncelikle bildiğimiz gibi her yerde olduğu gibi (okul, ev, resmi kurum, stadyum vb.) Google AdSense reklam sunmak için bazı şartlar sunmaktadır.

  • Yaş Kuralı

Bildiğiniz üzere bir banka hesabınız olması için 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Ödeme yolundan 18 yaşından küçük olarak yararlanmak için ebeveyniniz adına Google AdSense esabı açabilirsiniz.

  • Kopya İçerik

Olduğunca bu konuda sınırlamada olan Google AdSense kesinlikle kopya içeriklere onay vermez ve kesinlikle tespit halinde hesabınızı bloke etmektedir. Uygun ve özgün bir içerik her zaman daha çok istenmektedir.

  • Geçersiz Tıklama ya da Kendi Reklamlarına Tıklama

Kendi reklamlarına tıklamak çok sorumludur yoksa cezai işlem uygulanır 1 ay vb. sürelerde reklam gösterimi kısıtlandırılır ya da hesabınız bloke edilerek kısıtlanması duruma gelir.