Tiktok Hesabımı Nasıl Geliştiririm?

Tiktok Hesabımı Nasıl Geliştiririm?

Tiktok'da gelişmek diğer sosyal medya uygulamalarına (Instagram, Facebook, Twitter ve benzeri) kıyasla daha çok kolay bir yolu var. Algoritması karışık olduğu gibi her türden insanı ve her türden videolara ev sahipliği yapmaktadır. Artık anlatalım nasıl “Tiktok’da Hesabınızı Nasıl Geliştirirsiniz ?

Tiktok Algoritması Nasıl Çalışır ?

Tiktok ekibinin açıkladığı habere göre Tiktok algoritması belli bir etkileşim ya da bir deyişle kullanıcıya bağlı olduğunu söylediler.


Tiktok’u açtığınızda gelen sekmeleri kendinize göre seçmek tamamı ile çok iyi olacaktır. Sizin tarzınızı kendine göre olarak seçen kullanıcılar sayesinde Tiktok sizi keşfete düşürerek hem takipçi hemde videolarınız dahada izlenecek şekilinde tasarlanmıştır. Tiktok algoritmasında belirli bir kitleye hitap etmek çok önemlidir kesinlikle herkese erişilmeye çalışılmamalıdır. Algoritma kişileri dil, ırk, etkileşim, beğeni, yorumları ve daha çok özelliğe göre ayarlanmıştır.


  • Algoritmaya Uyarak

yukarıda yazmış olduklarıma göre kendi potansiyelinizde olan insanları seçerseniz etkilişiminiz artarak daha fazla takipçi, izleyici ve fan kazanabilirsiniz.


  • Belirli Bir Kitleye Hitap Etmek

Belirli Bir Kitleye Hitap Etmek Nedir ?

Bildiğiniz üzere dünyamızda ve güzel ülkemizde kişiden kişiye değişen kimlik, müzik türü, video, içerik beğenmesi, kız ve erkek oluşu gibi faktörler mevcuttur. Belirli bir kitleye hitap etmek kesinlikle her platform için gelişmeniz ve geliştirmeniz için çok önemlidir. Herkese hitap etmek, herkese ulaşmak ya da herkesin sizi takip etmesini istemek hayal ürünü olacaktır ama tabiki belirli bir kitleye ulaşınca deneme yanılma sayesinde ciddi bir gelişim kazanacaksınız.

Nasıl Kitle Oluşturulur ?

Öncelikle kendinize bir yol haritası çizmeniz gerekmektedir. Nasıl olacağı ise birkaç örnek vererek size göstereyim.


Öncelikle sizden ben ne yapacağım, erkek kitle mi yoksa kadın kitleye mi hitap edeceğim gibi sorular sormanızı istiyorum. Bu ikisini bulduğumuzda yaş ve içeriğe önem vermemiz gerekir yaş olarak çocuk, genç, olgun, yaşlı içerik olarak makyaj, oyun, nasıl yapılır, nedir, hayat hileleri gibi içerikler çok önemlidir. Bu takipçileriniz ile ilgili soruları çözerek bir gelişimde kazanabilirsiniz.


  • Farklı Konsept

Çalıntı olmayan konsept, efekt, anlatım biçimi gibi kendinize uygun olanları ayırarak güzel videolar çıkartabilirsiniz bu sizi diğerlerinden daha üst bir seviyeye getirerek rakiplerinizi geçmenize olanak verecektir.

  • Rakip Analizi

Neden rakip analizi hiç düşündünüz mü ya da neden analiz etmeniz gerektiğini ? birçok rakibinizi izleyerek ya da önemli tanınmış kişileri analiz ederek kullandıkları metodları (o işin daha olumlu ve kolay yolu nasıl yapıldığını anlatma biçimi) kullanarak ve deneme yanılma yöntemi ile uygulayarak hangi iş size hangi kitleye ulaştırıyor ya da hangi kitleyi sizden uzak tutturuyor öğrenebilirsiniz.


  • Kaliteli İçerik

Çalıntı olmayan güzel kurgulanmış bir videodan bahsediyorum. Kurgu derken bile aklınıza kesinlikle sahte videolar gelmesin editlenme sırasında yapılan arka ve ön plan işlemlerinden bahsediyorum. Güzel anlatım, doğru yerde doğru müzik, alakasız yazı boyutu eklememe gibi işlemler bize pozitif bir bildirim olarak geri döner. Asla çalıntı içerik gibi işlemleri aklınızdan geçirmeyin Tiktok algoritması sizi iyice alta çekebilir.


  • Takipçiler İle Etkileşim ve İletişim

Takipçileriniz ile iletişime ve etkileşime geçmek kesinlikle size olan hater (sevmeyen kötü bulan kişi ya da grup) kesimi misli misli azaltacaktır. Onları arkadaş çevrelerine ya da bulundukları gruplara sizi takip etmelerini rica ederekte azda olsa kitle kazanabilirsiniz.


  • Ücretli Tanıtım (Reklam)

Instagram, Facebook grup ya da kanal, Telegram kanalı, Tiktok sayfaları, Youtube kanalları gibi birçok alternatif yollar ile daha hızlı bir yöntem ile Tiktok kasımı yapabilirsiniz.


  • Algoritmayı Kendiniz Şekillendirin

Arkadaşlarınızdan organik bir şekilde trafik çekerek keşfet algoritmasını size göre şekillendirebilirsiniz. Beğeni, yorum, paylaşım, indirme gibi şeyler için yardım alarak algoritmada iyi bir ve güncel bir yükseliş yaşayabilirsiniz.


  • Doğru Etiket Kullanımı

Yasaklı kelimeler asla kullanmayın küfür, takibe takip, beğeniye beğeni gibi kelimeleri kesinlikle açıklamanızda uzak tutun. Eğer ingiliz bir kitle istiyorsanız ingilizce etiket türkçe bir kitle istiyorsanız ise türkçe ya da diğer ülkelerde olabilir.


  • Hatırlanabilir ve Akılda Kalıcı Bir Kullanıcı Adı

Belki en önemli konular arasında ilk üç olabilir kullanıcı adı hatırlanması gereken bir şeydir güzel bir kullanıcı adı her şeydir cellat36 olur cemresolmaz gibi isminizlede olur ama akılda kalıcı olması her zaman daha iyidir.


Bunları yaparak Tiktok algoritmasını kendinize göre geliştirerek ya da ayarlayarak etkileşiminizi arttırabilirsiniz.