İnternette Anonimlik Nasıl Sağlanılır?

İnternette Anonimlik Nasıl Sağlanılır? Anonim nasıl olunur?

İnternette bildiğiniz üzere bilgilerimiz arama geçmişi, çerezler, trafiğimiz, formlara girilen bilgiler ve cinsiyet gibi özelliklerimiz reklam pazarlaması ya da reklam stratejisi için kullanılmakta olduğunu biliyoruz. Bu bilgiler sayesinde oluşturulmuş olan algoritmalar size ve çevrenize ona hitap edecek olan reklam çeşitlerini çıkartmaktadır. İnternet trafiğinizi ya da daha basit bir şekilde anonim hale getirmek için alternatif yollarını anlatacağım.

Gizlilik Neden Önemli?
Gizli olmak demek sizin bilgilerinizi ifşa etmez log diğer deyiş ile ayak izinizi bırakmaz sunucularda saklamayacaktır. Bu sayede sizin hakkında bilgi edinemeyen reklam kuruluşları sizin bilgilerinizi kullanamaz ve edinemeyecektir.

Arama Motoru Seçimi

Google gibi her şeyi sunucularında saklayıp hatta mikrofonlarınızı bile dinlediğinizi biliyorsunuzdur değil mi? mikrofona söylediklerinizin reklam olarak çıkmasına şaşırmamışsınızdır artık. Arama motorunu güvenilir olanını seçmek her zaman sizi 1 adım ilerinizde taşıyacaktır.

Google Chrome'ye Rakip Olacak Arama Motorları
  • DuckDuckGo
2008 yılında Gabriel Weinberg tarafından kurulmuş olan DuckDuckGo şuan'da 45 adet çalışanı ile birlikte en önemli günlerini yaşıyor olabilir. Gizliliği hedefleyen DuckDuckGo arama geçmişi tutmaz izlerinizi önemsemez bu sayesinde reklamlar kullanıcıdan çıkmaz. 1 bayt veri bile kullanmaz. Bu zamana kadar bağışlar ile duran DuckDuckGo 800 bin dolar bağış toplamıştır. Google'ye alternatif olabilicek en iyi arama motoru denilebilir.

  • Qwant
DuckDuckGo gibi gizliliğe önem veren arama motoru olan Qwant pek duyulmaması rağmen çok iyi bir gizlilik sağlamaktadır. Temmuz 2011 yılında ortaya çıkarılan proje 2021 Haziran ayında bile güzelce sorunsuz çalışmaktadır.

Google Chrome'ye Rakip Olacak Tarayıcılar


  • Brave Browser
Kullanıcı odaklı tarayıcı olan Brave Browser tarayıcı gizliliği ve kullanım gibi hızlı güvenli takip edilemez mantığında ilerlemektedir. Kendi kripto parası sayensinde ek kazanç veyahut beğendiğiniz ditelere destek olmak için Brave Token (BAT) ile destek verebilirsiniz.
  • Tor Browser
Bir ara dark net, deep web gibi katmanlar vardı hatırlıyor musunuz? işte onun yaratıcısı Tor Browser!!!! tamamen anonimlik için oluşturulan bu tarayıcı farklı sunucular üzerinden web sitesine giriş yaparak hiç bir türlü yakalanma riski bulundurmuyor. Ama maalesef illegal içerik için .onion siteleride bulmaktadır.

VPN Hizmeti Kullanmak (Log Tutmayan)

VPN kullanmak sadece erişilmeyen sitelere giriş içindir değil mi? ama sunucularda maalesef ayak izimiz durmaktadır. Ama tabiki tutmayan VPN hizmetleri var.
  • Express VPN
Gizlilik, anonim dolaşım, ayak izi gibi sorunları ortadan kaldıran Express VPN ucuz olmasına rağmen çok iyi bir iş çıkartmaktadır. Yanlış hatırlamıyorsam 2019 yılında sunucularında herhangi bir iz bulunamamıştır.

Gmail, Outlook, Hotmail Gibi Firmalara Rakip Olacak E-Posta Hizmeti

Günde milyonlarca gigabayt (GB) boyutta email ya da diğer deyiş ile internet postacılığı içerisinde insanların hatta hayvanların genetik kodlarını bile email hizmetleri sayesinde yolluyoruz. Google Mail gibi (Gmail) hizmetler reklam sektörü ve polisler tarafından izlenmektedir bunun önüne geçmek için en güvenli olan E-Posta hizmeti Proton Mail'i kullanmak.

Proton Mail Nedir?

Gizlilik ve güvenliği önemli bir husus haline getirilmiş bir ekip tarafından 2013 yılında CERN'de kuruldu. Sivil özgürlükleri korumak ve daha güvenli bir iletişim için kuruldu. Ekip üyeleri Caltech, Harvard, ETH Zürih gibi önemli kurum ve kuruluşlar'dan ek insanlar çağırıldı.

Neden Proton Mail?

Güvenilir olması, İsviçre gizlilik ve güvenlik kanunu ile korunmaktadır. Loglama gibi olaylar Proton mailde kesinlikle yoktur. Yollanılan mesajlar ve dosyalar uçtan uca şifreleme sağlanarak korunmaktadır. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz plan olması sebebi ile çok farklıdır.

Proton Mail Özellikleri Nelerdir?

Uçtan uca şifreleme: Yolladığınız belge, dosya, fotoğraf, video ve benzeri ekler şifrelenerek yollanmaktadır. Hackerler ve devletlerin eline geçemez bir hale gelmiştir.
Anonim E-Posta: Hesap ile ilgili herhangi bir IP adresi sunucularda tutulmuyor.
Açık Kaynak Kodlu / Şeffaf: Açık kaynak kodlu olması demek programlama dillerini bilen birisinin incelemesine ve arka planda ne işler döndüğünü öğrenilmesi için çok önemlidir eğer açık kaynak kodlu olmasaydı ne yaptığını bilemezdik tıpkı Google Mail (Gmail) gibi.
Basit Arayüz Kullanımı: Basit arayüz ile sade ve şık bir kullanım arayüzü olan Proton Mail her şeyi gün yüzünde tutarak ordan oraya sürüklettirmemektedir.
İsviçre Gizlilik ve Güvenlik Kanunu: Proton Mailin webmail ve web sunucuları yerin 1000 metre altında tutulmaktadır. Ek olarak isviçre gizlilik ve güvenlik kanunu tarafından korunmaktadır.
Reklam Yok: Google Mail gibi içerisinde reklam bulunmaz ya da reklamlar için maillerinizdeki bilgileri kullanmaz. Bağış ve üst planların ücreti ile devamlılığını getirirler.

Birde şu altta bırakacağım olan fotoğraf ile bu makalemizi bitirmek istiyorum.