Makale nasıl yazılır? Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale nasıl yazılır? Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale Nedir?

Makale; sanat, bilim, kültür, ve benzeri konular hakkında detaylı olarak yazılmış açıklayıcı yazılardır.

Makale Nasıl Yazılır?

Makaleye dair temel özellikleri böyle sıralayabilirken makalenin yazımına da ayrı bir pencereden değinmemiz gereklidir. Öncelikle, makale yazım süreci kısa bir süreç olmayabilir ve günlerinizi alabilir. Bu açıdan sabırlı olmanız son derece önemlidir. Üç bölümde ele alınan makale, giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur. Giriş bölümü fazla uzun tutulmamalı ve üzerinde duracağınız konuya ilişkin birkaç temel cümleye yer verilmeli. Makalenin hangi konuyu işlediği ve bunun hangi yönde gelişeceğine değinilmelidir. İkinci bölüm olan gelişme bölümü, işlenen konuya ilişkin bilgilerin, kanıtların, görüşlerin ve örneklerin anlatıldığı kısımdır. Sonuç kısmı ise, anlatılan veyahut savunulan tezin bir sonuca bağlandığı kısımdır. Bu kısımda kesin bir hükme varılması gerekmektedir. Aksi taktirde makaleniz geçerli olmayacaktır.

Makale Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenkenler.

  • Makale yazımına geçmeden önce kafanızda taslak bir plan oluşturun. Neyi, ne zaman yazacağınız, hangi okumaları yapacağınız vb. durumları dikkate alın.
  • Makale yazarken sade bir dil tercih edin ve 'ben' dili kesinlikle kullanmayın.
  • Kişisel görüş değil, kanıtlanmış bilimsel verilere göre tezinizi savunun.
  • Çelişkiye yer vermemeye çalışın.
  • Kaynak güvenilirliğine dikkat edin, güvenmediğiniz kaynakları kullanmayın.
  • Cümle tekrarından kaçının, anlatım bozukluğu yapmayın.

Makale Yazarak Para Nasıl Kazanılır?

Makale yazmanın bir çok yolu olduğu gibi makale yazarak para kazanmanında birkaç yolu olduğunu söyleyebiliriz.

1-Hazır Makale Satmak

öncelikle makale satabildiğimiz yerler var örneğin https://icerik.net/ gibi benzer sitelere kaydolup hazırlanmış olan makalenizi satabilirsiniz.

2.Kişiye / Şahısa Makale Yazmak

dediğim gibi web sitelerinin çoğunda kişiye özel yazmak'a var satın alacak olan kişi size konuyu söyleyerek (örnek: Barış Özcanın hayatı) sizden belirli bir ücret karşılığında alacaktır.

3.Kendi Sitenizde Yayınlamak

Kendinize Blogger, Wordpress, Blogcu gibi yerlerden kendinize bir blog web sitesi kurabilirsiniz. Bu yerlerden çeşitli reklam sitelerinden hizmet alarak reklam gösterimi ile kazanç sağlayabilirsiniz. (Örnek: Adsence ile çalışabilirsiniz.) makalelerinizi paylaşabilirsiniz. Bu kazanç şekli hemen size kazandırmaz ama uzun vadede kazandırır belki ömür boyu.

Adsence ile para nasıl kazanılır adlı yayınımdan adsenceyi öğrenebilirsiniz.